حسن تهرانی مقدم

30 سال قبل در همین روزها بود. در سنگر فرماندهی و قرارگاه هدایت عملیات طریق‌القدس بودیم که حسن وارد شد. آن روزها جوانی 21 ساله بود و مسئول آتش تیپ کربلا. نامه‌ای که در دست داشت را به دستم داد. احساس کردم پیشنهادی که در نامه نوشته است از استحکام و پشتوانه علمی و عملیاتی برخوردار است. پس از موافقت من، مثل ژنرالی پخته و با اراده رفت دنبال سازماندهی توپخانه و فقط 5 ماه بعد بود که سپاه صاحب توپخانه شد و شهید حسن مقدم با تیمش (شهید حسن شفیع‌زاده و...) اولین آتش‌بارهای توپخانه را در عملیات بیت‌المقدس سازماندهی کردند. من که درباره جنگ غالبا کتاب مطالعه می‌کردم به او می‌گفتم: «حسن! خداوند در کنار سپاه و ارتشی می‌جنگد که توپخانه قدرتمندی داشته باشد!»


حقا که حسن برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توپخانه و بعد هم واحدهای موشکی قدرتمندی سازماندهی کرد و اکنون همه قدرت آتش توپخانه و موشک‌های سپاه، مدیون تلاش شبانه‌روزی و اراده و فکر اوست و در یک کلمه مرهون مجاهدات خالصانه حسن تهرانی‌مقدم است. همان توپخانه‌ها و واحدهای موشکی که بارها و بارها دشمنان را، بعثی‌ها را، منافقین و صهیونیست‌ها را درهم کوبید و انتقام خون مظلومیت شیعه را از دشمنان کافر و منافق و پلید و جنایتکار گرفت.

در ارتش‌های دنیا، معمولا ستادهای رده بالا و دستگاه‌های دفاعی و برنامه‌ریزی کلان کشور تصمیم می‌گیرد و اراده ملی شکل می‌گیرد و سیاست‌گذاری، هدایت و هماهنگی می‌کند و تلاش‌های وسیعی را متمرکز می‌کند و واحدی (گردان، تیپ، لشکر،‌ توپخانه و...) را ایجاد می‌کنند و آن را می‌سپارند به یک فرمانده که آن فرمانده نقشی در ایجاد و خلق آن واحد ندارد، اما حسن تهرانی‌مقدم مثل حسن باقری، مهدی باکری، حسین خرازی، احمد کاظمی و... بنیان‌گذار یگان خویش بودند و از اول خشت خشت یگان و واحد را روی هم چیدند و قدم‌به‌قدم مثل مادری که فرزند خویش را تربیت می‌کند آن یگان را رشد دادند، زیرساخت لازم را فراهم آوردند و شب و روز تلاش کردند تا آن واحد را بسازند و سال‌ها هم خودشان فرمانده آن یگان بودند.

نام حسن در تاریخ 8 سال دفاع مقدس از شگفتی‌های جنگ در تاریخ ملت ایران باقی خواهد ماند و در آینده در نیروهای مسلح و سپاه کارهای حسن به‌عنوان یک سبک خواهد شد و فرماندهان با غرور باید کارها را «حسن‌وار» انجام دهند. حسن مظلوم خواهد ماند و به‌دلیل طبقه‌بندی مسائل نظامی هرچه درباره او گفته شود، در شأن او نخواهد بود.

* جانشین رئیس ستادکل نیروهای مسلح

روزنامه خراسان