شان

چند روز پیش بود كه پسر الیوراستون فیلمساز معروف هالیوودی كه خود نیز فیلمساز است برای تشرف به اسلام و مذهب تشیع به محضرآیت‌الله ناصری از عرفای بنام جهان تشیع در اصفهان رسید و با قرائت شهادتین به دین اسلام و مذهب شیعه روی آورد.
‌شان استون مدتی پیش برای حضور درهمایشی با موضوع بررسی فیلم‌های هالیوودی به ایران آمده بود و برای ساخت فیلمی با موضوع ادیان الهی راهی اصفهان شد تا بخش‌هایی از فیلم خود را در این شهر بسازد. شان كه دیگر باید او را علی نامید در دانشگاه پرینتسون امریكا یعنی همان دانشگاهی كه شهید ادواردو آنیلی درآن تحصیل می‌كرد و به طور اتفاقی با قرآن آشنا شد و همزمان به تحصیل در رشته تاریخ پرداخت. درنتیجه باید گفت علی استون انسان كم اطلاعی در زمینه ادیان و هویت نیست. او كه از طریق دوستان لبنانی‌اش با اسلام و تشیع آشنا شده است، داستان شیعه شدنش شباهت زیادی با شهید آنیلی دارد...

دوست ایرانی‌اش آقای حیدری وی را تا ورود به تشیع همراهی و مقدمات حضورش را در ایران و اصفهان نیز فراهم كرده است. وقتی با حیدری دوست‌ علی استون صحبت داشتیم احساس می‌كردیم چقدر شباهت بین‌ شان(علی) و ادواردو(مهدی) آنیلی و حیدری و قدیری ابیانه وجود دارد. جالب آنكه پدر و مادرعلی استون مسیحی - یهودی هستند همان‌طوركه والدین ادواردو آنیلی بودند. این‌جا سخن مدیر انجمن اسلامی شهید ادواردو را به یاد آوردم كه ‌امثال آنیلی‌ها بسیار هستند اما ما آنها را نمی‌شناسیم با این تفاوت كه معدودی از آنها مانند آنیلی و لوكا به‌واسطه شهادت‌شان شناخته شدند. 
شان كه هنوز و در همه جا شال قرمز جشنواره بین‌المللی فجر را به گردن انداخته بود، در هتل عباسی اصفهان اقامت داشت و قرار بود بعد از اقامه نمازظهر راهی تهران شود. از او درحالی‌كه خودش را برای اقامه نماز اول وقت آماده می‌كرد پرسیدیم در اسلام چه چیزی دیدی كه به آن گرایش پیدا كردی؟ 
احساس كردم دین اسلام كامل‌تر است؛ چراكه در دین اسلام انسان با خداوند رابطه خیلی خوبی دارد. یك مسلمان بدون واسطه با خدای خود ارتباط برقرار می‌كند و می‌تواند به راحتی با خدا حرف بزند به همین دلیل برایم جالب توجه و دوست داشتنی بود. البته دوستان مسلمانی هم كه داشتم در این گرایش مؤثر بودند. از طرفی خود من به اسلام علاقه‌مند بودم و می‌دانستم كه حضرت محمد (ص) آخرین پیامبر خداست برای همین مطالعه زیادی كردم تا بتوانم از بین مسیحیت و یهودیت این راه را انتخاب كنم و ادامه بدهم. 
قبلاً پیرو مسیحیت بودی؟ 
بله، من و مادرم مسیحی و پدرم یهودی است. دراین دو دین الهی هم به نوعی اعتقاد به خدا وجود دارد. فرقی نمی‌كند درهمه ادیان الهی خدا یكی است و خداوند برای همه موجودات تجلی دارد به ‌همین خاطر از گذشته پذیرای شریعت بودم، ‌اما من به فرهنگ اسلام بیشتر راغب شدم و پذیرش اسلام برایم ساده بود، زیرا به نسبت فرهنگ مسیحیت و یهودیت برتر و كامل‌تر است. 
قبل از این‌ كه به محضر آیت‌الله ناصری شرفیاب شوی در امامزاده داوود(ع) نمازخوانده بودی؟ 
بله، من قبل از این به همراه دوست ایرانیم نماز می‌خواندم، اولین نمازم را هم در امامزاده‌داوود(ع) خواندم و به نوعی چندین بار این احساس روحانی را با دوستان مسلمانم تجربه كرده بودم. وقتی كه یك رابطه مستقیم با خدا توسط نماز ایجاد می‌شود، حال خوبی به آدم دست می‌دهد كه غیرقابل بیان است ولی به طور رسمی از وقتی به‌ خدمت آیت الله ناصری رسیدم و به دین اسلام و تشیع گرویدم نماز می‌خوانم. 
چه احساسی داری از اینكه در این موقعیت و عنفوان جوانی مسلمان شدی؟ 
خوشحالم و فكر می‌كنم در این شرایط دنیای مادی كه انسان به دنبال یك مأمن و پناهگاه مطمئن می‌گردد تا آرامش خاطر پیدا كند، اسلام می‌تواند نجات بخش او باشد و من احساس می‌كنم این مشیت و تقدیر الهی بود تا در چنین برهه‌‌ای و اینجا در اصفهان به اسلام و تشیع گرایش پیدا كنم. خداوند مرا به این سمت كشاند و امیدوارم بتوانم دراین راه به خوبی خدمت كنم.