بازگشت سفیران اروپایی
روزهای گذشته فرودگاه امام خمینی تهران، میزبان هواپیماهایی حامل سفرای كشورهای اروپایی بود؛ سفرایی كه با سر و صدای زیاد تهران را به مقصد كشور خود ترك كردند اما در سكوت خبری كامل به سفارتخانه‌های خود در تهران بازگشتند.
موضوع به ماجرای تجمع دانشجویان مقابل سفارت انگلیس در روز ۸ آذر بر می‌گردد كه دانشجویان در اقدامی خودجوش از دیوار سفارت انگلیس بالا رفتند و قصد تسخیر سفارت را داشتند كه البته این موضوع با دخالت پلیس فیصله یافت. درست پس از همین حركت بود كه دپیلمات‌های انگلیسی هوچی‌گری‌های خود را آغاز كردند و با راه انداختن كارناوالی از سفرای كشورهای مختلف و نشان دادن برخی تخریب‌ها كه در اثر اقدام دانشجویان به وجود آمده بود، شروع به مظلوم‌نمایی و تبلیغ علیه جمهوری اسلامی ایران كردند. انگلیسی‌ها در این بین كوشیدند از طریق ایجاد فضای رعب و وحشت در میان سفرای خارجی و تأكید بر این موضوع كه احتمال وقوع چنین وقایعی برای دیگر سفارتخانه‌ها نیز وجود دارد، كوشیدند تا كشورهای دیگر را به اعمال فشار علیه جمهوری اسلامی وادار كنند. با این اقدام انگلیسی‌ها برخی از سفرای كشورهای عضو اتحادیه اروپا هم با حركت در پازل استعمارگر پیر، سفرای خود را از تهران فراخواندند، اما همین كشورها كمتر از سه ماه بعد با درك شرایط فوق‌العاده جمهوری اسلامی، ترجیح دادند كه سفرای خود را خیلی آرام و بدون صدا به ایران بازگردانند تا سرپوشی بر افتضاحات خود قرار دهند. 


بازگشت از سر استیصال 
این بازگشت در حالی اتفاق افتاد كه غربی‌ها معتقدند ایران شدیدترین فشارها را پشت سر می‌گذارد و حتی بوی جنگ نیز از فضای ایران استشمام می‌شود اما همین بازگشت بی‌سر و صدای سفرایشان به ایران نشان داد كه نه تنها جنگی در كار نیست، بلكه شرایط به گونه‌ای است كه غربی‌ها به شدت نیازمند تعامل با جمهوری اسلامی ایران هستند. این موضوع نه در سطح یك حرف، بلكه مورد تأیید اسماعیل كوثری، نایب رئیس كمیسیون امنیت ملی مجلس نیز هست. وی كه با خبرگزاری فارس گفت‌وگو كرده است، درباره این بازگشت خاموش سفرای غربی می‌گوید: سفرای كشورهای غربی تصور می‌كردند هنگام خروج از ایران با التماس ایرانی‌ها برای عدم خروج از كشور مواجه می‌شدند در حالی كه ما اصراری برای ماندن آنها در ایران نداشتیم، با پای خودشان رفتند و وقتی متوجه اشتباهشان شدند به كشور بازگشتند. 
كوثری با بیان اینكه ایران در برخورد با غرب منطقی عمل كرده و خواهد كرد، ادامه می‌دهد: ایران همانند غربی‌ها عجولانه عمل نمی‌كند، آنها در زمین انگلیس بازی كردند و احساسی تصمیم گرفتند و در نهایت متوجه اشتباهشان شدند. 
وی همچنین با بیان اینكه نیاز مبرم غرب به ایران مقتدر پیام بازگشت سفرای غربی به تهران است، افزود: غربی‌ها باید بدانند كه ملت ایران ذره‌ای از آرمان‌های خود كوتاه نخواهد آمد و آنها راهی جز هماهنگی با ایران ندارند. 
خروجی پرسابقه 
با نگاهی به تاریخ ۳۳ ساله انقلاب اسلامی، می‌توان این نكته را به خوبی دید كه قهر سفرای غربی از ایران، سابقه‌ای طولانی دارد و از قضا هر بار نیز این سفرا با سرافكندگی به محل كار خود در داخل خاك جمهوری اسلامی ایران بازگشته‌اند. ‌ نخستین خروج مفتضحانه سفرای كشورهای غربی به ماجرای فتوای مشهور امام‌خمینی(ره) درباره ارتداد سلمان رشدی باز‌می‌گردد كه طی آن سفرای كشورهای اروپایی تحت فشار لابی صهیونیست مجبور به ترك خاك ایران شدند اما دیری نپایید كه با آغاز دوران سازندگی در جمهوری اسلامی، این سفرا به ایران بازگشتند چراكه آنها حاضر نبودند سهم خود را در اقتصاد بزرگ ایران از دست بدهند. اما ماجرای دومین خروج سفرای غربی هم به قضیه میكونوس باز می‌گردد. پس از اعلام رأی یكطرفه دادگاه آلمانی در خصوص ماجرای میكونوس، كشورهای اروپایی نیز در اقدامی هماهنگ اقدام به فراخواندن سفرای خود از ایران كردند. حدود چند ماه پس از این خروج بود كه رهبر معظم انقلاب در واكنشی قاطعانه عنوان كردند:«البته دستگاه دولتى ما كه بحمدالله مواضع بسیار خوبى در مقابل حركت‌هاى زشت اینها داشته است، از حالا به بعد هم بایستى با كمال قدرت عمل كند و در مرحله اول، سفیر آلمان را فعلاً تا مدتى نباید راه بدهد كه به ایران بیاید. بقیه هم كه مى‏خواهند به عنوان یك حركت به اصطلاح آشتى‌جویانه برگردند، مانعى ندارد. خودشان رفته‏اند، خودشان هم برمى‏گردند. دیدند كه رفتنشان هیچ اهمیتى ندارد. اینها مى‏خواهند برگردند، مانعى ندارد، اما در رفتن سفراى ایران به كشورهاى آنها، هیچ عجله‏اى نباید بشود. باید سرِ صبر و فرصت ببینند چه چیزى مصلحت است، هر چه كه عزت اسلامى اقتضا مى‏كند - همان طور كه همیشه گفته‏ایم - همان گونه عمل كنند. » 
درست پس از این مواضع مقتدرانه رهبر انقلاب بود كه سفرای اروپایی یك به یك به محل كار خود بازگشتند و سفیر آلمان هم كه عجله زیادی برای بازگشت به سفارتخانه خود در تهران داشت، آخرین نفری بود كه پا در خاك ایران گذاشت. 
سفارتخانه‌یا پایگاه جاسوسی 
اما نكته‌ای كه در این میان شاید چندان توجهی به آن نشده، مماشات بخش‌های مختلف نظام با سفارتخانه‌های كشورهای غربی است كه در داخل خاك ایران به پایگاه جاسوسی تبدیل شده‌اند؛ پایگاه‌هایی كه نقش اصلی در هدایت بسیاری از اقدامات علیه جمهوری اسلامی را به عهده دارند. درست در ماجرای فتنه ۸۸ بود كه تعدادی از كاركنان سفارتخانه‌های غربی از جمله فرانسه و انگلیس كه نقش مؤثری در اغتشاشات به عهده داشتند، دستگیر شدند و به اقدامات سفارتخانه‌های متبوع خود در ایجاد اغتشاش اعتراف كردند. علاوه بر این گزارش‌های مختلف دیگری نیز از حضور سایر كاركنان سفارتخانه‌های اروپایی در میان اغتشاشگران سال ۸۸ در اختیار نظام قرار دارد كه بیان كننده این مماشات در برخورد با آنها است. در مجموع آنچه كه قابل ذكر است، شاید این مطلب باشد كه در شرایطی كه دنیای غرب به دنبال تحریم و به انزوا كشاندن جمهوری اسلامی ایران است و همچنین اقدامات ضد‌امنیتی كه سفارتخانه‌های كشورهای غربی در داخل خاك ایران انجام می‌دهند، بی‌شك میزبانی از سفارتخانه‌های كشورهای متخاصم با جمهوری اسلامی چندان به صلاح كشور نیست اما مسئولان كشور برای اثبات حسن نیت خود با قبول میزبانی از سفرای این كشورها، می‌كوشند تا روایت كننده اصول اسلامی و انسانی جمهوری اسلامی ایران باشند.