شبكه فارسی زبان صدای امریكا یکی از شبکه های ضد انقلاب آمریکایی سعی دارد با ساخت برنامه‌های متعدد ،تحریم‌های غرب علیه ایران را تشدید كند تا بتواند اثرات این تحریم بر ایران را سیاه جلوه دهد ، ولی اینبار كارشناس برنامه از موضعی مستقل نقشه‌ها و برنامه‌های این شبكه را به ناكامی كشاند و اثبات كرد كه تحریم‌های تازه نه تنها آسیبی به ایران نمی‌زند بلكه به ضرر اتحادیه اروپا هم هست.
به گزارش خبرنگار سیاسی باشگاه خبرنگاران، شبكه صدای امریكا با ساخت برنامه‌ای تحت عنوان افق تلاش می‌كند زوایای جدید مسائل جهان و ایران را البته بر اساس برداشت‌های خود به تصویر بكشاند.

در برنامه سه‌شنبه شب (25 مهرماه) افق، سیامك دهقان‌پور مجری این برنامه، سخنان آغازین خود را به كاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اختصاص داد .


در ادامه به صحبت‌های وزرای امورخارجه بریتانیا و آلمان گریز زد و به نقل از آن‌ها ادامه پیگیری تشدید تحریم‌ها را بیان كرد. حتی دو تن از كارشناسانی كه به این برنامه دعوت شده بودند كاملا همگام با مجری برنامه و سیاست‌های شبكه صدای امریكا مطالبی را مطرح كردند.

مایكل من همچنین درباره مذاكره اتحادیه اروپا با تركیه گفت: تركیه به عنوان نامزد الحاق به اتحادیه اروپا از شركای مهم اتحادیه اروپا است كه تاكنون رایزنی‌های رسمی و غیررسمی با مقامات این كشور صورت گرفته است، اما در نهایت 27 كشور عضو درباره این تحریم تصمیم خواهند گرفت.

همچنین در ادامه مهرداد عمادی مشاور اقتصادی اروپا که اطلاعات او معمولاً بخشی از عملیات روانی رسانه های ضد انقلاب است و در میان ضدانقلاب  او بعنوان مشاور تحریم های ایران در اتحادیه اروپا نامبرده می شود به صورت  ناشیانه از وجود گاز ایران در بلغارستان و قبرس اشاره كرد و اظهار داشت: مقداری كمی از گاز ایران به اروپا می‌رود كه با این تحریم تازه، صادرات آن به این كشورها متوقف خواهد شد.

با پایان نظرات این مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا، سیامك دهقان‌پور مجری برنامه افق در این بخش از برنامه‌اش رو به میهمان آخر یعنی حسین ابن یوسف، رئیس موسسه بین‌المللی نفت در ویرجینیا كرد و گفت كه "ای كاش می توانستیم سرتكان دادن‌های شما را در هنگام صحبت‌های مهرداد عمادی نشان دهیم." انگار آقای مجری حدس زده بود كه میهمان آخر چه حرف‌هایی در اندیشه دارد كه می‌خواهد بیان كند.

حسین ابن یوسف در اولین عکس العمل خود نسبت به دهقان‌پور گفت كه "ای كاش مهرداد عمادی در ادامه برنامه حضور داشت و نظرات بنده را می‌شنید."

رئیس موسسه بین‌المللی نفت در ویرجینیا ادامه داد: بسیاری از مطالبی كه مهرداد عمادی مطرح كرده، درست است اما تمام واقعیت را بیان نكرد، شاید تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا به دلیل مشاوره‌های آقای عمادی باشد و شاید هم مطالب دیگری را به عنوان مشاوره به این سازمان ارائه داده است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران پس از پایان جنگ با عراق سراغ منابع گازی خود رفت و اكنون توانسته 10 برابر میانگین بین‌المللی در صنایع گاز و برداشت از میادین گازی پیشرفت كند، همچنین ایران رشد چشمگیری در صنایع شیمیایی و پتروشیمیایی داشته است .

 

همین سخنان ابن یوسف بود كه خشم مجری برنامه افق را برانگیخت و او را ناگزیر كرد با پرسش‌های بی‌ربطی نظیر اینكه آیا ایران در برداشت از میادین گازی مشترك شكست نخورده است؟ ابن یوسف را واداشت كه اینگونه پاسخش را بدهد.

رئیس موسسه بین‌المللی نفت در ویرجینیا گفت: قطر چندین سال قبل از ایران این میادین را كشف كرده بود و ایران ظرف یكی دو سال آینده به میزان مورد نظر و برابر در برداشت گاز از این منابع دست خواهد یافت.

وی در پاسخ به سوال دیگر دهقان‌پور درباره عقب‌ماندگی ایران در صنعت LNG و از دست رفتن بازار این فرآورده گازی اظهار داشت: اقدامات قطر در خصوص دستیابی به صنعت LNG از سال 1974 آغاز شده است، در صورتیكه ایران با تنوع مسیرهای صادرات گاز شاید نیازی به این راهكار اصلا نداشت.(البته منظور ابن یوسف جغرافیای بی نظیر ایران است)

ابن یوسف افزود: ایران می‌تواند با تبدیل گاز به برق و صنایع شیمیایی و پتروشیمیایی، صادرات آن را با ارزش افزوده این محصولات دنبال كند، ایران در زمینه صعنت LNG چیزی را از دست نداده چراكه اساسا بازاری برای این صنعت پیش از این وجود چندانی نداشت.

سرانجام سیامك دهقان‌پور تصمیم گرفت به مضرات قطع صادرات گاز ایران به تركیه بپردازد كه باز پاسخ‌های ابن یوسف او را وادار به سكوت و خداحافظی زودهنگام کرد.

ابن یوسف درباره تحقق قطع صادرات گاز ایران به تركیه گفت: تركیه قرارداد طولانی مدتی برای صادرات گاز از ایران دارد كه اگر نخواهد به این قرارداد احترام بگذارد باید در صورت انصراف از آن غرامت بپردازد كه این امر هزینه هنگفتی را به دولت تركیه تحمیل می‌كند.

وی اضافه كرد: اقدامات تركیه مانع پیوستن این كشور به قفقاز و اتحادیه عرب شده است و اكنون كه این كشور رویای الحاق به اتحادیه اروپا را در سر می‌پروراند، با این تصمیمات بازهم ناكام خواهد ماند.

رئیس موسسه بین‌المللی نفت در ویرجینیا تصریح كرد: امیدوارم كه اتحادیه اروپا این تصمیم را نگیرد چراكه نتیجه آن چیزی جز شكست برای اتحادیه اروپا و تركیه نخواهد بود.

ابن یوسف همچنین در پایان وجود گاز ایران در دو كشور بلغارستان و قبرس را امری طبیعی دانست و اظهار داشت: اگر بخواهد انتقال طبیعی مولكول‌های گازی در لوله‌های بلغارستان و قبرس را به پیراهن عثمان تبدیل كنند البته می‌توانند این موضوع را از این طریق پیگیری كنند  ولی باید بدانند كه این بحث ثمری نصیب آنها نمی‌كند.

تحلیل و برآورد کارشناسان برتر جهان تاکید بر تبلیغاتی بودن ماجرای تحریم جدید اتحادیه اروپا و جنگ روانی علیه ملت ایران است و برآوردها دقیق مشخص كرده كه این تحریم‌ها نه تنها به ایران صدمه نزده است بلكه مایه آسیب جدی اقتصادی خود را نیز فراهم كرده است.


مبارزه بلاگ